Naturalne piękno wymaga poświęceń

Wełniane dywany potrafią zachwycać swoim pięknem i naturalnością, idealnie odnajdując się zarówno w sypialni, pokoju dziennym, jak i salonie. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną, wprowadzając do pomieszczenia ciepło i harmonię. Wystarczy jeden – z pozoru nieznaczący – dodatek, a wnętrze nabiera niepowtarzalnego klimatu. Mimo że zakup takiego eleganckiego dywanu to nie jest najmniejszy wydatek, ale może on nam służyć przez wiele lat. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy o niego należycie dbali, systematycznie odkurzając i czyszcząc.

Wełniany dywan prezentuje się wyśmienicie, jednak kurz, włosy czy piasek mogą niekorzystnie wpłynąć na jego estetyczny wygląd. Podstawą jego sprzątania jest regularność i odpowiednia… końcówka odkurzacza, która powinna zawierać szczotkę o regulowanej długości włosia. Oraz indywidualne podejście do pięknego dywanu.

Podczas odkurzania polecamy stosować posuwiste i systematyczne ruchy, przesadnie nie naciskając, aby ochronić runo. W przypadku niewielkich dywanów czy chodników dywanowych, można częściej je trzepać, na bieżąco pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Kilka minut pracy, a efekt widoczny gołym okiem.

Pamiętajmy również, żeby dbać o dywany, które na co dzień przygniecione są dużymi i ciężkimi meblami. Wystarczy od czasu do czasu przekręcić je zmieniając ich położenie, aby uniknąć nieestetycznych zagnieceń.

Jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek i wylejemy coś na nasz elegancki dywan, wtedy należy niezwłocznie usunąć plamę. Gdy będziemy zwlekać, wtedy będzie trudniej się jej pozbyć.

Do tego celu polecamy stosować odpowiednie środki odplamiające do dywanów, po ówczesnym przetestowaniu na niewielkim fragmencie. Oraz delikatnej gąbki i piany ze środka piorącego. Jeśli cała operacja zakończy się sukcesem, wtedy warto wypłukać wodą wyczyszczone miejsce. Nie polecamy używać niesprawdzonych środków, które mogłyby uszkodzić włókna, lub trwale je zniszczyć. Ryzyko jest nieopłacalne, a skutki często nieodwracalne.

Pamiętajmy, że przy samym czyszczeniu niewskazane jest tarcie dywanu, gdyż w ten sposób jedynie powiększymy zabrudzenie, przy okazji zniekształcając runo. Plama powinna być czyszczona od krawędzi do jej środka.

Niektóre zanieczyszczenia potrzeba usuwać tylko na mokro, więc wtedy warto zainteresować się odpowiednim szamponem, który ochroni nasz dywan przed przemoczeniem. Taki zabieg nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, jeśli nie mamy doświadczenia. Zlećmy to zadanie profesjonalnej firmie, która jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt i idealnie dopasowane środki czyszczące.

Nasz wełniany przyjaciel to nie tylko poświęcenie, ale przede wszystkim naturalne piękno, które zdobi nasz dom.