Meble eklektyczne, czyli stylowy wystrój wnętrz

Wnętrza w eklektycznym stylu łączą w sobie nowoczesność z powiewem minionych epok. Do ich aranżacji w większości przyczyniają się stylowe meble. Kiedyś stare stoliki, szafki, krzesła czy kredensy po babci czy dziadku stanowiły jedynie kłopotliwy spadek. Ostatecznie meble takie trafiały na strych lub na śmietnik. Po pewnym czasie jednak zaczęły zdobywać coraz liczniejszych amatorów. Zauważyli oni, że po odrestaurowaniu i odnowieniu meble stają się efektownymi ozdobami wielu wnętrz. Niektórzy nawet decydowali się na urządzenie w tym stylu całych domów i mieszkań.

Antyki można z powodzeniem łączyć z nowoczesnymi dodatkami, urządzając w ten sposób pokój, mieszkanie lub dom. Styl eklektyczny to bowiem połączenie elementów różniących się od siebie pod względem treściowym i formalnym. Mówiąc prościej, zestawia się formy i motywy pochodzące z różnych epok. Styl eklektyczny był zawsze obecny w historii wielu krajów.

Zestawienie antyków z meblami nowoczesnymi wygląda ciekawie i nowocześnie, choć trzeba taki styl lubić. Ciężki i stary mebel z pewnością nabierze innego charakteru w towarzystwie lekkiego i nowoczesnego przedmiotu. Ostateczny efekt może okazać się nie tylko oryginalny, ale także niezwykle interesujący. Warto jednak pamiętać o tym, że style trzeba łączyć umiejętnie. Choć nie ma na to konkretnego przepisu, to jednak wszystko zależy od wyczucia, gustu i wyobraźni osoby aranżującej konkretne wnętrze. Można zdecydować się na zastosowanie wspólnej kolorystyki, dzięki czemu antyk nie będzie wyglądał obco wśród nowoczesnych mebli. Warto pomyśleć o tym już na etapie jego odnawiania – malowania, bejcowania i woskowania. Przy odnawianiu mebli w starym stylu nie należy także zapominać o walce z kornikami, które często się w nich zasiedlają. Dzięki dostępnym na rynku preparatom można spokojnie ją wygrać i cieszyć się urokliwym widokiem antyków w domu, mieszkaniu lub pokoju.