Czas na odświeżenie dywanu, czyli walka z odgnieceniami
Zmiany, zmiany, zmiany… Są w życiu bardzo potrzebne, więc jeśli nie kupujemy czegoś nowego do mieszkania, powinniśmy chociaż dokonać profilaktycznego odświeżenia wnętrza, nawet zwykłego przestawienia mebli. Od razu lepiej poczujemy się po zmianie aranżacji. Pod warunkiem, że po metamorfozie nie pozostaną… nieestetyczne wgniecenia na dywanie. Jak sobie z nimi radzić? Już spieszymy Ci z pomocą.
Najpopularniejszym – i wbrew pozorom – najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie… żelazka, choć nie można go przykładać bezpośrednio do powierzchni dywanu (bo można w ten sposób spalić włókna dywanu, czego nie da się już odwrócić). Dywan do wyrzucenia. Kolejne niepotrzebne koszty.
Jak zatem skutecznie i bezpiecznie usunąć odgniecenia za pomocą rozgrzanego towarzysza? Przede wszystkim na feralnym miejscu kładziemy wilgotną szmatkę, a później bardzo dokładnie i ostrożnie zaczynamy prasować( tylko po szmatce). Kiedy skończymy, żelazko zamieniamy na szczotkę i czeszemy włosie do góry. Żelazko należy przytrzymywać nad wgnieceniem nawet kilka centymetrów. Tylko w ten sposób włókna mogą się zmiękczyć. Dzięki temu włosie można swobodnie prostować. Aby nie uszkodzić włosia, żelazko nie może dotknąć dywanu. Odpowiednio go przed tym zabezpieczmy.
Skoro nie podziała wysoka temperatura, to teraz czas na… lód. Metoda jeszcze prostsza, a skuteczność porównywalna. Wystarczy, że umieścimy kostki lodu na wgnieceniu. Jeśli całkowicie się rozpuszczą, wtedy należy przetrzeć nieestetyczny fragment dywanu suchą ściereczkę, zwracając uwagę, żeby włosie było skierowane ku górze. Jeśli wgniecenie będzie bardziej nieposłuszne, wtedy polecamy powtórzyć zabieg. Dodatkowo, polecamy – zamiennie z lodem – stosować wilgotną gąbkę, którą zaczniemy szczotkować włosie.
Jak widać, konserwacja dywanów nie sprawia zbyt wielu problemów, czasem wystarczy kilka ruchów ściereczką czy żelazkiem i problem z głowy. Jak mawia znane przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego polecamy raz na jakiś czas przestawiać meble, aby uniknąć kłopotliwych odgnieceń. Wystarczy przesunąć tylko kilka centymetrów, nie musimy burzyć aranżacyjnej harmonii. Jest to lepsze rozwiązanie, niż usuwanie wgnieceń na panelach czy deskach. Konserwacja czy ewentualna wymiana dywanu jest mniej kłopotliwa i przede wszystkim dużo tańsza.