Muzyka bez ZAiKS

Ponieważ wiele utworów muzycznych posiada ograniczenia w postaci praw autorskich, nie mogą być one wykorzystywane w pomieszczeniach publicznych, poczekalniach, windach, galeriach, restauracjach etc. Na ratunek przybywają wówczas firmy, które oferują dostęp do niezależnej muzyki, która może być wykorzystana bez niebezpieczeństwa naruszenia przez użytkownika praw autorskich.
Muzyka bez ZAiKS wykorzystywana w miejscach publicznych często nie różni się od muzyki popularnych wykonawców, dzięki czemu z powodzeniem spełnia swoją funkcję jako tło muzyczne. Może być ona z powodzeniem wykorzystywana w przestrzeni publicznej, dzięki czemu zakupy stają się przyjemniejsze, a czas oczekiwania subiektywnie krótszy.
Muzyka taka wykorzystywana jest chętnie przez przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć przestrzeń przyjazną użytkownikom, klientom, którzy dzięki temu chętniej spędzają więcej czasu w restauracji, barze, sklepie, galerii handlowej. Zabiegi taki obliczone są na zadowolenie klienta, przez co zwiększa się zysk przedsiębiorcy.