Zwiedzając Zurych warto poznać także historię tego pięknego miasta. Chociaż loty do Zurychu są bardzo popularne i zainteresowanie nim stale rośnie, zwiedzający często nie zdają sobie sprawy, jak ciekawą ma przeszłość. Patrząc na stare budowle, kościoły dobrze jest wiedzieć, jak ważne wydarzenia miały w nich miejsce.

Tanie loty do Zurychu z Polski umożliwiają znalezienie się w tym mieście w przeciągu kilku godzin, a kupno biletu chyba nikomu nie powinno sprawić większego kłopotu. Jeśli będziesz mieć go w ręce, pozostaje Ci tylko dowiedzenie się o mieście trochę więcej.

Pierwsze osady nad Jeziorem Zuryskim powstawały już w okresie neolitu, a 2000 lat temu na górze Lindenhof, nad rzeką Limmat, Rzymianie założyli pierwszy posterunek celny. Miejsce to stało się dzisiejszym centrum Zurychu, a jednocześnie geograficznym środkiem miasta. W połowie IX wieku zostało tu założone opactwo benedyktynów. Zurych rozwijał się, a w średniowieczu stał się ośrodkiem wyrobu jedwabnych, lnianych i wełnianych tkanin.

Po wstąpieniu do Konfederacji Szwajcarskiej, do władzy dopuszczono także przedstawicieli gildii rzemieślniczych, co zmieniło nieco wygląd miasta, a następnie Zurych stał się ważnym ośrodkiem reformacji w kraju. Rósł w siłę i rozwijał się nie tylko gospodarczo i politycznie, ale także intelektualnie. Do miasta przyjeżdżali m.in. Goethe, Wagner oraz Einstein.

Na rok, od 1839 do 1840, Zurych ustanowiono nawet stolicą Szwajcarii, a w czasie I Wojny Światowej właśnie w Zurychu narodził się nowy ruch artystyczno – literacki, dadaizm. Do dziś dzieła dadaistów można podziwiać nie tylko w muzeach, ale także w ekskluzywnych restauracjach. Wcześniej, bo w 1877 roku otwarto tutaj zuryską giełdę, co sprawiło, że miasto stało się finansową stolicą Szwajcarii.

Dziś Zurych jest miastem znanym z wyjątkowo wysokiej jakości życia, a przeprowadzone niedawno badania wykazują, że jego mieszkańcy należą do jednych z najbardziej zadowolonych w kraju. Zurych zdecydowanie stał się finansowym centrum Europy. Oprócz tego, miasto może poszczycić się ponad 50 galeriami i wystawami dzieł różnych dziedzin sztuki. Spacerując miastem można zobaczyć jak bardzo historia wiąże się tu z nowoczesnością. Niezwykłe połączenie sztuki nowoczesnej z zabytkami jest tu wyjątkowo udane.