Turystyka, czyli forma aktywności odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Turystyka jest możliwością oderwania się od codziennych spraw, pozwala na spędzenie czasu w gronie najbliższych.

Można powiedzieć, że od pewnego czasu turystyka została wpisana w styl życia przeciętnego człowieka. Warto także nadmienić, iż grupą która najczęściej i najchętniej udaje się w podróże są młodzi ludzie, którzy turystykę traktują jako sposób oderwania się od rzeczywistości.
W świecie, w którym gonimy za pieniądzem, obarczeni jesteśmy mnóstwem obowiązków, często nie znajdujemy czasu na odpoczynek. Wyjazd poza miejsce zamieszkania jest najlepszym rozwiązaniem. Młodzi ludzie turystykę zazwyczaj łączą z aktywnością fizyczną. Jadąc w góry udają się na stoki narciarskie, będąc nad morzem uprawiają sporty wodne.
Turystyka dla młodych osób, ale i nie tylko jest także możliwością obcowania z naturą, z którą nie mają do czynienia w życiu codziennym. Wycieczki turystyczne pozwalają na poznawanie nowych miejsc oraz nowych ludzi.