Tam, gdzie nawet król chodzi piechotą

Toaleta, popularnie zwana wc (zobacz kolo.com.pl), to wynalazek, który ewoluował jak niewiele innych w historii sprzętów domowych. Jego nazwa oznacza angielskiego water cl oset, a zatem odnosi się już do nowoczesnej formy toalety spłukiwanej wodą.

Początkowo wc, jak zapewne wielu z nas uczyło się w szkole, miało postać naczynia: porcelanowego, żeliwnego, z brązu lub innego materiału( w zależności od zasobności kiesy posiadacza takiego „prototypu” ). Był to popularny nocnik, który dzisiaj jest używany jedynie w przypadku małych dzieci, wyrastających z pieluch. Później wc przybrał postać krzesła z wydrążonym otworem, pod który podkładano naczynie. Pod tym względem było to rozwiązanie bardziej higieniczne i estetyczne. Może się to wydać dziwne lub wręcz gorsach co poniektórym, ale królowie, władcy czy książęta przyjmowali na tego rodzaju „sedesie” gości, posłów, posłańców, prowadzili rozmowy o polityce, kulturze i sztuce.
Zresztą już w czasach antycznych prowadzono dysputy…

Zresztą już w czasach antycznych prowadzono dysputy polityczne jednocześnie załatwiając swoje naturalne potrzeby bez szczególnego skrępowania. Dzisiejsze wc to nieraz wymyślne wynalazki, które mają zamontowane fotokomórki, nierzadko same się spłukują lub odmie raja właściwą ilość wody do spłukania.