Orientalne piękno ukryte w dywanie

Miłośnicy egzotycznych dywanów (np. tureckich czy perskich) mogą się teraz czuć swobodniej podczas aranżacji wnętrza.

Jeszcze do niedawna krążyła mylna zasada, która mówiła, że orientalne dodatki współgrają tylko z klasycznymi wnętrzami. Mit został jednak obalony! Dawniej uznawano, że dywany będą się gryzły z nowoczesnym stylem, ale zapomniano o tym, że lubią one przeróżne aranżacyjne eksperymenty i niebanalne rozwiązania.

Dlatego nie ma przeszkód, żeby orientalny dywan znajdował się zarówno w minimalistycznym salonie, jak i przytulnej sypialni. Absolutnie nie musi walczyć z innymi stylami, potrafi się z nimi uzupełniać, współgrać.

Jeśli jednak uznamy, że takie mieszanie stylów jest ryzykowne – poniekąd słusznie – to stawialibyśmy na połączenie szlachetnego dywanu i klasycznego wnętrza, w którym pełno masywnych, eleganckich komód czy rzeźbionych gablot, nie zapominając o porządnym, drewnianym stole. Taki dywan sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba podkreślić ekskluzywność i wykwintność wnętrza, np. w gabinecie czy bibliotece. Oczami wyobraźni widzimy go w otoczeniu książek, kominka i wygodnego fotela, na którym popalamy cygaro i pijemy dobre whisky.

Niezłym rozwiązaniem jest również umieszczanie perskiego czy indyjskiego dywanu w minimalistycznym wnętrzu, gdzie w towarzystwie jasnych ścian i prostych mebli, to on zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan. Staje się piękną ozdobą każdego salonu, nie pełni już funkcji dodatkowego elementu, który uzupełnia cały wystrój. Tutaj on króluje, nawet w obecności wyrazistej kanapy czy lampy. One jedynie podkreślają charakter wnętrza.

Nie jest powiedziane, że egzotyczne dywany skazane są tylko na pokój dzienny. Ostatnio furorę robią nawet w sypialniach, najczęściej urządzonych w stylu rustykalnym, gdzie podkreślają biel prostych mebli czy romantycznych szafek nocnych. Przyjemnie rano postawić stopę na takim efektownym dodatku.

 

A co powiecie na egzotykę wplecioną w styl glamour? W tym przypadku dywan musi być bardziej wyrazisty, żeby efekt końcowy nie był zbyt mdły. Potrzeba efektownych wzorów, które w połączeniu ze skórzanymi sofami i gustownymi żyrandolami tworzą niezapomniany klimat.

Jak widać, orientalne dywany potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji, a dylematem pozostaje tylko dobór kolorów i wzorów.

Miłego, egzotycznego aranżowania!