Stambuł jest największym miastem Turcji. Mimo, iż stolicą państwa jest Ankara, można się pokusić o stwierdzenie, że rolę stolicy kulturalnej pełni właśnie Stambuł. Dowodem może być niewiarygodna liczba festiwali, koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych, odbywających się w tym mieście. O każdej porze roku dzieje się tu coś ciekawego. Najlepiej przekonać się o tym samemu.

Jako że, odbywające się regularnie loty do Stambułu znacznie ułatwiają sprawę transportu, dotarcie tu nie powinno sprawić nikomu problemu. A dotrzeć tu warto. Pomijając fakt, że w Stambule znajduje się nieprawdopodobna ilość atrakcji, począwszy od starożytnych zabytków, a kończąc na nowoczesnej zabudowie, równie ważne i niemniej ciekawe są wydarzenia odbywające się w tym mieście . Śmiało można zaryzykować tezę, że nie ma dnia bez festiwalu, koncertu czy wystawy. Nie bez przyczyny miasto to zostało ogłoszone w 2010 roku Europejską Stolicą Kultury, nie bez przyczyny również jest tuż po Londynie i Paryżu, najczęściej odwiedzanym miastem starego kontynentu. Coś ciekawego znajdą tu zarówno fani filmu czy teatru, jak i amatorzy tańca czy śpiewu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Stambułu oraz całej Turcji jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywający się w drugiej połowie kwietnia. W najważniejszych kinach wyświetlane są najlepsze filmy tureckie, a także wiele ciekawych propozycji z zagranicy. Festiwal gości wiele znanych osobowości świata filmu, w tym również gwiazdy światowego formatu.

Pomyślano również o melomanach. Specjalnie dla nich odbywa się w mieście Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Stambule nawiązujących do różnych gatunków muzycznych oraz liczne festiwale m. in. jazzowy, muzyki poważnej, a nawet muzyki bałkańskiej.

Warto wybrać się także na Międzynarodowy Festiwal Teatralny odbywający się co roku, na przełomie maja i czerwca. W całym mieście odbywają się liczne przedstawienia wystawiane przez grupy teatralne z całego świata. Co ciekawe odbywa się to zarówno w salach instytucji kulturalnych jak i na powietrzu, w różnych częściach miasta.

Niezwykle ciekawe są święta narodowe, takie jak obchody rocznicy śmierci Ataturka, podczas których odbywają się pochody, koncerty oraz wiele innych wydarzeń na które warto zwrócić uwagę podczas pobytu. Święta są najlepszym momentem, aby dokładnie poznać oraz zrozumieć kulturę Turcji, tak bardzo różniącą się od polskiej.