Czym jest tak właściwie baza noclegowa? Czy każdą, nadmorską kwaterę z pokojami gościnnymi można określić tym mianem? Aby to stwierdzić, warto objaśnić sobie szczegółowo pojęcie bazy noclegowej. Co się pod nim znajduje?

Baza noclegowa ściśle przynależy do zagospodarowania turystycznego, zatem jest jednym z jego członów. W składzie całego zagospodarowania turystycznego znajdują się zarówno obiekty noclegowe, jak i towarzyszące im nieraz urządzenia. Za bazy uchodzą m.in. Kwatery Miedzyzdroje, czyli te placówki, w jakich ludzie zatrzymują się przeważnie w trakcie swojego urlopu. Spędzają oni w nich od kilku do kilkunastu dni, w tym czasie głównie wypoczywając i się relaksując. Charakter baz noclegowych zależy bardzo ściśle od uwarunkowań przyrodniczych. Czasami też wpływają na niego warunki społeczno-ekonomiczne.

Bazy noclegowe powstają wszędzie tam, gdzie turyści jeżdżą w celu spędzenia wakacji czy urlopu. Odnaleźć je można nad morzem, w górach, nad jeziorami czy w zagranicznych miejscowościach.