Studenci w górach

Od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku powstawały Studenckie Koła Przewodnickie, mające na celu szkolenie kadry prowadzącej obozy wędrowne w środowiskach akademickich.
Pierwszym powstałym kołem przewodnickim było Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie, założone w 1955 roku. Następnymi studenckimi kołami przewodników były już wyspecjalizowane względem regionu: Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie – oba założone w 1957 roku. Obecnie na terenie kraju funkcjonuje 13 SKPG (skrót od Studenckiego Koła Przewodników Górskich), a najnowsze – Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy OM PTTK w Warszawie – zostało założone ponad dekadę temu, po piętnastoletniej przerwie od założenia w przedostatniego – Akademickiego Koła Przewodników Górskich w Bielsku-Białej.
Ilość zarejestrowanych studenckich kół przewodnickich w porównaniu do okresu trwania instytucji pozwala łatwo się domyślić, iż są to jednostki mocno wyspecjalizowane, o doskonałym przygotowaniu merytorycznym, wszak nie ilość, a jakość!