Wraz z odejściem gorących, letnich dni, na ogół częściej dopada nas zły nastrój. Kiedy nadchodzi szary, zimny, mokry czas jesienny, łapie nas chandra. Co możemy zrobić, aby poprawić sobie humor? Należy zaplanować czas w jakiś ciekawy sposób np. wypad do kina lub do teatru. Jeśli jednak na samą myśl o wyjściu na zewnątrz odechciewa nam się wszystkiego, istnieje inny sposób, aby dotrwać do wiosny w znakomitym nastroju. Ukryte w jedzeniu składniki wpływają na stan naszego szczęścia!

Szczęście to hormony
Wspaniały nastrój jest uzależniony od ilości serotoniny, która zmniejsza podatność na stres, uspokaja i relaksuje. Wystarczy konsumować określone składniki, takie jak kurczak, soja, jajka, ryby, indyk, czy pełnoziarniste pieczywo, żeby mieć odpowiedni stan tego hormonu, niezbędnego do pozyskiwania radości. Pobudzanie nastroju jedzeniem łączy się też z wykorzystywaniem w kuchni szafranu. Przyprawa ta znana jest ze swoich atrybutów rozluźniających, polepszających humor i zapobiegających melancholii. Są nawet badania wykazujące tezę, iż szafran posiada takie samo działanie, jak leki antydepresyjne.

Szczęście ukryte w jedzeniu
Aby czuć się dobrze, wybierz odpowiednie dania, które przez swój skład doprowadzą do przezwyciężenia jesiennej chandry. Jednym z takich produktów jest makaron, najlepiej pełnoziarnisty. Posiada on złożone węglowodany, dzięki którym lepiej przyswajalny jest tryptofan, pobudzający wydzielanie serotoniny. Makaron zagwarantuje Ci też uczucie sytości na bardzo długi okres.
Innym rozwiązaniem na dobry humor jest spożywanie pomarańczy. Posiadają one dużą dawkę witaminy C, którą marnujemy, gdy się denerwujemy. Kiedy zagraża nam jej deficyt jesteśmy bardziej podatni na choroby, ponieważ nasza odporność jest słabsza. Poza tym kwas foliowy, który też jest składnikiem pomarańczy, chroni przed depresją i zmniejsza poziom homocysteiny, która odpowiedzialna jest za zmiany nastroju.
Kolejnym przysmakiem poprawiającym humor są banany. Posiadają one znaczną porcję witamin z grupy B, które nadzorują prawidłowe działanie systemu nerwowego i zabezpieczają przed depresją i stresem.
Jak wiadomo dobroczynne działanie na humor ma oczywiście czekolada. Cynk i selen, które wchodzą w kompozycję tego smakołyku zwiększają poziom endorfin, które odpowiadają za świetne samopoczucie. W trosce o smukłą talię lepiej wybierać czekoladę gorzką, która posiada mniej kalorii a więcej magnezu niż inne słodkości.
Produktem, który oddziałuje na nasze samopoczucie, jest również łosoś. Zawiera on kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, które wpływają na stan emocjonalny. Dzięki temu, że usprawniają przesyłanie impulsów nerwowych zwalczają zły humor. Oprócz tego uchronią Cię także przed zmianami nastroju.
Jedzenie konkretnych składników może Ci pomóc w zachowaniu dobrego nastroju, ale jeżeli jednak wolisz spróbować również innych sposobów użyj ziół, lub różnych produktów znajdujących się w miejscach takich jak apteka internetowa. Odnajdziesz tam dużo przydatnych pomysłów, tanie leki i kosmetyki, a także suplementy diety, które przydadzą się przy jesiennym wzmacnianiu organizmu.