Ateny są stolicą, a zarazem największym greckim miastem. W związku z bogatą historią i położeniem w strefie śródziemnomorskiej, Ateny są jednym z najbardziej znaczących ośrodków turystycznych Europy.

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem, aby cieszyć się greckim słońcem jest skorzystanie z transportu powietrznego. Loty do Aten są zatem znacznie lepszym rozwiązaniem niż np. dojazd pociągiem, gdyż sieć kolejowa nie jest dobrze rozwinięta ze względu na górzyste ukształtowanie powierzchni Grecji.

Połączenia lotnicze do Aten oferowane są nam praktycznie przez wszystkie linie lotnicze, zarówno europejskie jak i przez większość ważniejszych linii posiadających w ofercie loty między-kontynentalne.
Polaków jednak interesować będą głównie możliwości przelotów z polskich miast. Na szczęście sieć połączeń rejsowych jak i czarterowych z Polski do Aten jest bardzo rozbudowana. Regularne linie lotnicze latają do greckiej stolicy z Poznania, Warszawy, Szczecina, Rzeszowa, Krakowa, Łodzi oraz Wrocławia. Część z tych lotów to połączenia bezpośrednie, których najwięcej jest z warszawskiego lotniska Okęcie. Bogata jest również oferta czarterów.

Ceny lotów zależne są od kilku czynników. Przede wszystkim jest to data wylotu- im wcześniej zakupimy bilet, tym taniej za niego zapłacimy. Poza tym istotne znaczenie ma to jaką linią i w jakiej klasie rezerwacyjnej lecimy oraz ilość ewentualnych przesiadek. Najtańszą możliwość dają nam Polskie Linie Lotnicze LOT, które oferują przeloty z Warszawy do Aten już za 440zł. Wszyscy inni przewoźnicy mają w rozkładzie jedynie rejsy z przesiadkami i w wyższych cenach dochodzących nawet do 2000zł. Dla mieszkańców Polski zachodniej, dobrym rozwiązaniem może być wylot z Berlina lub Frankfurtu, z których dostępność i częstotliwość lotów jest znacząco większa. Najtańsze loty oferują linie SAS, LOT oraz Lufthansa.