Instalacja TV-SAT i montaż sprzętu RTV dla opornych

Najprawdopodobniej większość z nas posiada w domu stare urządzenia rtv, przestarzały komputer lub odbiornik radiowy starej daty. Zależnie od miejsca, w którym mieszkamy możemy mieć również problem z tak nieodzownym elementem życia jak telewizją. Zdarzają się osiedla mieszkalne, w których mimo stałych opłat za kablówkę, telewizory potrafią odbierać jedynie parę podstawowych kanałów i to nie w zbyt dobrej, jakości. Chcąc wyjść swoim oczekiwaniom na przeciw, możemy wymienić bądź ulepszyć nasze sprzęty we własnym zakresie, bądź zatrudniając do tego fachowca. Każda z tych opcji posiada swoje zalety i wady, dlatego dobrze jest się zastanowić przed podjęciem jakiejś decyzji.

Nie jesteśmy usatysfakcjonowani naszym odbiornikiem TV, a ilość odbieranych kanałów woła o pomstę do nieba? Możemy się udać np. do specjalistycznego sklepu CYFROWEGO POLSATU, w którym obeznani w temacie sprzedawcy pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt i udzielą wskazówek, co do montażu. Zakładanie własnej anteny satelitarnej nie musi być, bowiem tak trudne jakby się wydawało. Oprócz samego talerza możemy skusić się również na konwertery, dzięki którym odbierać będziemy mogli nie kodowany programy TVP, (czyli Historia, Kultura, Info, Polonia czy Trwam).

Instalacja TV SAT i montaż sprzętu RTV dla opornych

Najczęściej do zakupionego przez nas zestawu będziemy musieli dokupić pewne elementy. W przypadku wyboru CYFROWEGO POLSATU, dostaniemy dekoder np. model Samsunga, antenę, czyli „czasze” i konwerter. We własnym zakresie zdobyć musimy odpowiedni uchwyt, kabel koncentryczny oraz złączki typu F np., w hurtowniach elektrycznych. Przydadzą nam się również komplet kluczy nasadowych lub płaskich (do zamocowania anteny do uchwytów), śrubokręt krzyżakowy, wiertarka udarowa z zestawem wierteł (służąca do przewiercenie się przez ściany domostwa) oraz kombinerki, ostre nożyki i obcążki.

Pierwszą czynnością będzie złożenie anteny i przymocowanie jej do uchwytów. Tutaj należy pamiętać, aby nie dokręcać śrub w mocowaniu kąta anteny, bo będzie trzeba ustawić go względem satelity. Po założeniu masztu i dokręceniu ich łączeń, możemy przystąpić do instalacji pałąku wraz z konwerterem. Kiedy posiadamy już skompletowane urządzenie, zastanowić się powinniśmy nad pozycją montażu: Hot Bird (13’E) lub Astral (19,2’E). Aby mieć dostęp do dodatkowych programów trzeba wybrać drugą opcje. Należy pamiętać, że nie każdy jest monterem i pomimo dobrze złożonej anteny możemy nie być w stanie uzyskać sygnału. Tutaj swobodnie możemy poprosić o pomoc fachowca, któremu odpowiednie ustawienie anteny zajmie 5 minut, dzięki pomiarowym gadżetom.

Nie każdy z nas jednak woli brudzić sobie ręce i rzeczy, na których się nie zna zostawia serwisantom. Podobnie jak w przypadku montażu anteny satelitarnej, także po kupnie telewizora możemy prace związaną z podłączeniem sprzętu zlecić firmie, czy pracownikom sklepu, w którym dokonywaliśmy zakupów. Usługa ta może nas kosztować troszkę ponad 150 złoty, jednak nie musimy się wtedy o nic martwić i spokojnie czekać na zamontowaną antenę czy telewizor na ścianie.