Edukowanie społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób i prowadzenia zdrowego stylu życia jest bardzo ważną kwestią, o którą zadbać muszą władze każdego miasta. Umiejętna organizacja i dotarcie do szerokiego grona odbiorców nie jest łatwym zadaniem i wymaga szczegółowego planowania.
W większości dużych miast regularnie organizowane są eventy prozdrowotne. Odbywają się w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców, np. na rynku lub w centrach handlowych. Do honorowych wykładów zapraszane są osoby uchodzące za ekspertów i autorytety w dziedzinie zdrowia. Równocześnie za pomocą plakatów i ulotek zachęca się ludzi do brania udziału w różnego rodzaju akcjach. Często zachętą jest możliwość bezpłatnego zbadania się.
Akcje takie są szczególnie ważne ze względu na ciągle zwiększającą się zapadalność na choroby wynikające ze złego trybu życia. Do takich schorzeń należą m.in. otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca typu 2. Wprowadzając proste zmiany w żywieniu oraz pamiętając o regularnej aktywności fizycznej w większości przypadków jesteśmy w stanie się przed takimi problemami uchronić.