Dywan + zwierzęta = wyzwanie!

Pewnie wiele osób ma wątpliwości, w jaki sposób zaaranżować mieszkanie, jeśli współdzielimy je z czworonogimi przyjaciółmi. Jest to nie lada wyzwanie. Z jednej strony chcemy dbać o estetykę wnętrza, a z drugiej nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez zwierząt, nawet w niewielkich mieszkaniach.

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z psa, kota czy estetycznego wyglądu mieszkania. Po prostu musimy wybrać taki dywan, który bez problemu zaakceptuje futerkową istotę. Kupno dodatków to dość poważna inwestycja w takiej sytuacji. Nie można patrzeć tylko na cenę, bo wtedy zakup może być nie do końca udany.
Krótkie włosie = długie życie dywanu

Jeśli w naszym domu zamieszkują zwierzęta, powinniśmy kierować się zasadą „im krótsze włosie, tym łatwiej czyścić dywan”. Zdecydowanie szybciej pozbędziemy się niechcianych kłaczków oraz sierści. Dłuższe włosie nie tylko jest trudniejsze do utrzymania w czystości, ale przede wszystkim zachęca naszego pupila do zabawy co nie jest dobre dla dywanu. Zwłaszcza psy upodobały sobie ten typ rozrywki, wyrywając kępki materiału.
Bezpieczeństwo zwierzaka

Psy czy koty – inaczej niż ludzie – czasem nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zabawy, z przyjemnością ślizgając się na posadzce, uganiając się za ulubioną piłką czy zabawką. Dlatego powinniśmy kupić specjalną matę antypoślizgową, aby nasz domowy czworonóg nie zrobił sobie krzywdy, zwłaszcza jeśli posiadamy w domu kilka niewielkich chodników dywanowych. Jeśli o to nie zadbamy istnieje spore ryzyko, że pies czy kot zakończy zabawę zwichnięciem łapy.

Natomiast w okresie jesienno-zimowym pamiętajmy, żeby nieco ocieplić podłogę, szczególnie w tym miejscu, w którym najczęściej lubi odpoczywać nasz zwierzak.
Estetyka ma znaczenie

Poza kwestią funkcjonalności i bezpieczeństwa, warto pomyśleć o estetyce wnętrza. Mając w domu zwierzaka nie jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować, czyścić czy prać dywan. Dlatego polecamy zakupić dywan w kilku kolorach czy w ciekawym wzorze. Na jasnym i jednolitym sierść będzie dość mocno eksponowana, podobnie jak drobne zabrudzenia po spacerze.
Do domu, w którym mieszkają zwierzęta polecamy dywany lub wykładziny z krótko strzyżonym włosem lub pętelkowe. One najlepiej sprawdzą się w codziennym funkcjonowaniu, każdy właściciel czworonożnego przyjaciela powinien się o tym przekonać.