Wiele osób coraz ostrożniej podchodzi do kwestii kupowania wycieczek przez biura podróży. Coraz częściej bowiem one bankrutują albo nagle przestają istnieć – ludzie nie mogą wrócić do kraju, nie mogą jechać na wakacje, tracą pieniądze i nie mogą ich odzyskać. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego biura podróży. Na co należy zwrócić w tej kwestii uwagę?

Na pewno warto zebrać kilka istotnych informacji, by potwierdzić wiarygodność biura. W tym celu można wykorzystać 3 pozycje:

–krajowy rejestr biur podróży. Zgodnie z ustawą takie biura lub pośrednicy muszą być wpisani do odpowiedniego rejestru, który prowadzony jest przez marszałka województwa. Jest to rejestr jawny, więc swobodnie możemy sprawdzić biuro, z którego usług planujemy skorzystać. Dzięki temu dowiedzieć możemy się czy biuro działa legalnie, czy były z nim jakieś problemy, skargi lub sprawy.

–Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Jest to zestawienie powstające na podstawie rejestrów tworzonych przez marszałków, które każdy może znaleźć w internecie – na stronie www.turystyka.gov.pl. Określa formę prawną biura, zakres działalności, wskazuje jak długo działa biuro, czy posiada stosowne ubezpieczenia zabezpieczające klientów i jaka jest jego wysokość.

–Polska Izba Turystyki. W tym urzędzie można sprawdzić wiarygodność biura, gdyż aby uzyskać certyfikat Izby, musi ono spełniać określone wymagania. Nie znajdziemy tutaj jednak informacji dotyczących sytuacji finansowej interesującego nas biura.

Sytuacja finansowa biura

Z pewnością wybierając biuro podróży interesuje nas jego sytuacji finansowa – to pokazuje stan biura i pozwala ocenić ryzyko związane z korzystaniem z jego usług. Jak można uzyskać takie informacje?

Jedną z opcji jest poproszenie o wyniki finansowe biura podróży. Jeżeli nie uzyskamy takiej informacji, możemy sprawdzić czy biuro nie znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów. Nie jest to jednak takie łatwe – trzeba się zarejestrować, przedstawić swoje dane osobowe i adresowe, wnieść odpowiednią opłatę. Jednak nie stanowi to pełnej gwarancji, że biuro za chwilę nie zbankrutuje. Można też sprawdzić czy biuro nie znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym i obejrzeć akta w sądzie. Tak bowiem umieszcza się sprawozdania finansowe, które pozwolą nam spojrzeć na sytuację biura.

W ten sposób można się zabezpieczyć i zmniejszyć ryzyko, że wycieczka zakończy się katastrofą. Poza tym koniecznie należy sprawdzać czy dane biuro posiada gwarancję bankową i umowę ubezpieczenia, które są niezbędne w czasie bankructwa firmy i pozwalają zadbać o dobro klientów. Dobrze jest też zachować ostrożność, np. nie wybierać podejrzanie tanich ofert lub biur, które każą wnosić opłaty wyjątkowo wcześnie.